Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Bölge Türkiye
Cumhuriyet tarihinin yatırım rekoru
Cumhuriyet tarihinin yatırım rekoru
Tek Tık'la Yatırım
Tek Tık'la Yatırım
‘Güçlü olmamızı istemiyorlar!'
‘Güçlü olmamızı istemiyorlar!'
'2030 Engelsiz Vizyon Belgesi' hazır
'2030 Engelsiz Vizyon Belgesi' hazır
Emekli polisin aracından uyuşturucu çıktı
Emekli polisin aracından uyuşturucu çıktı
HABERLER>ASAYÄ°Ş
7 Ağustos 2020 Cuma - 02:56

Soylu’dan denetim değerlendirmesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma kısıtlaması konusunda, "Böyle bir şey söz konusu değil, böyle bir şey gündemimizde de değil” dedi.

Soylu’dan denetim değerlendirmesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma kısıtlaması konusunda, "Böyle bir şey söz konusu değil, böyle bir şey gündemimizde de değil” dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “sağlık için, hepimiz için” başlığıyla Türkiye genelinde geniş çaplı olarak gerçekleştirilen korona virüs denetimlerine katıldı. Denetimler kapsamında Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan bir kapalı pazar yerine giden Bakan Soylu’ya, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz eşlik etti. Kapalı Pazar yerini baştan sona gezerek esnaflarla bir bir konuşan Bakan Soylu, pazarcı esnafına ve alışveriş yapan vatandaşlara maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları yönünde uyarılarda bulundu.
Denetim sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yapmış oldukları değerlendirmeler sonucunda, haftada bir veya birkaç kez gerçekleştirilen denetimi bugün daha yoğun bir şekilde yapma konusunda adım attıklarının altını çizdi.
“250 BİN KİŞİ DENETİME ÇIKMIŞ DURUMDA”
Bugün Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bakan yardımcıları, valiler, kaymakamlar ve belediye başkanlarının, aynı zamanda ticaret, sanayi ve esnaf odaları dahil tüm kurumların hep birlikte salgın denetimi konusunda gayret gösterdiklerini ifade eden Bakan Soylu, “Derdimiz şu; bütün dünya bu salgınla karşı karşıya ve önce yapmamız gereken şey her bireyin yani kendimizin kurallara uymasıdır. Kurallarımız da aslında çok karmaşık değil. Maske, mesafe ve temizlik; Pazar yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, düğünlerde, derneklerde, nişanlarda, sünnetlerde, toplu yaşam alanlarında bunlara dikkat etmek. Bu sadece bir devlet sorumluluğu değildir. Eğer bunu bir devlet sorumluluğu olarak görürsek yanılırız. Bu aynı zamanda her bir bireyin bir sorumluluğudur. Bu konuda kolluk kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız, zabıtamız ile hep beraber çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza buradan bir istirhamımız var; bir pazarcı ‘seçmeyin’ dediği zaman ona çıkışmamak lazım. Bir polisimiz ‘maskenizi takınız’ dediği zaman onu terslememek lazım. Bu kendisi için veya devletin koyduğu bir kural için değil; sağlık için, hepimiz için bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. Burada bugün 250 bin kişi denetime çıkmış durumda, bunun içerisinde esnaf odalarımızdan ticaret odalarımıza, belediye başkanlarımızdan kaymakamlarımıza, valilerimize, kurum yöneticilerimize kadar tüm kolluk güçlerimiz dahil büyük bir gayret içerisinde, inanıyorum ki; bu salgını hep birlikte atlatacağız” değerlendirmesinde bulundu.
“DEVLET OLARAK BİZ GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Dünyada ve Avrupa’da salgının ikinci dalgasının geldiği değerlendirmelerinin olduğunu anlatan Bakan Soylu, “Aynı durumla biz de karşılaşmayalım, bundan 2-3 ay önce yaşadıklarımızla da karşılaşmayalım. Bunun otokontrolü, kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım. Burada da görev hepimize düşmektedir. Devlet olarak biz görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz ama vatandaşlarımızla birlikte bunu başarmalıyız. Bu konuda tüm esnaflarımızın, tüm iş yerlerimizin özellikle büyük üretim yerlerimizin, onların iş yeri sahiplerinin, orada çalışanların, sorumluların özellikle toplu taşımada; otobüs ve taksilerde tüm tedbirleri almak bizim temel sorumluluğumuzdur” şeklinde konuştu.
“HERKES ELİNDEN GELENİ ORTAYA KOYARSA”
Salgın ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile oturup saatlerce değerlendirme yaptıklarını belirten Bakan Soylu, “Önümüzde hakikaten çok işimiz var. Memleketimizin çok işi var. Yazdan sonra da hem ekonominin hem ülkemizin selameti açısından bize bu salgın bize mazeret üretmemeli. Bunun için hepimiz dikkat etmeliyiz. Ne kadar zor dönemden geçtiğimizi, evlerden çıkamadığımız günleri, yaşlılarımızın mahzunluklarını hep beraber yaşadık. Birçok esnafımızın çok doğal olarak dükkanını kapatma zorunluluğunu hep beraber yaşadık. Yine aynı günlere dönmek elbette ki bizim, ülkemiz ve bahsettiğim kesimler açısından da büyük bir sorun teşkil eder. Yapacağımız çok basit; maske takacağız, mesafeye uyacağız, temizlik yapacağız ve toplu yerlerde; düğün, nişan, taziyelerde dikkat edeceğiz. Toplu taşımalarda dikkat edelim. Belediyelerimize büyük bir sorumluluk düşüyor. İdare dediğimiz tek bir parçadan oluşan bir yapı değildir. Belediyelerimiz, muhtarlarımız, esnaf teşkilatlarımız, ticaret odalarımız bu idarenin bütününün içerisinde, hep birlikte yönetiyoruz. Onun için herkes elinden geleni ortaya koyarsa, samimiyetle bu meselenin üstesinden gelmiş, başarmış oluruz düşüncesindeyiz” diye konuştu.
“EKİPLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ DÜĞÜN VE NİŞANLARDA DENETLEMEYE DEVAM EDECEK”
Denetimlerin akşama kadar devam edeceğini kaydeden Bakan Soylu, “Buradan tekrar söylüyorum; Cuma akşamından itibaren Cumartesi ve Pazar günü de yine bahsettiğimiz ekiplerin büyük bir bölümü düğünlerde ve nişanlarda denetlemeye devam edecek” ifadelerini kullandı.
Denetimlerin bir gün önceden haber verilmesiyle ilgili eleştirilere de değinen Bakan Soylu, “Beni bağışlayın, terör operasyonu yapmıyoruz, uyuşturucu operasyonu yapmıyoruz. Biz bir taraftan rehberlik, bir taraftan denetleme, bir taraftan uyarma, bir taraftan da hep beraber bilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşımıza tuzak kurup, ‘aman maskesiz seni yakaladım, sana şu cezayı verelim’ anlayışı içerisinde değiliz. Uyararak, bilinçlendirerek bu anlayışı hep beraber sağlamalıyız” dedi.
Sahil ve tatil beldelerine yönelik de açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, “Tatilinizi geçiriyorsunuz hayırlı olsun, bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Tatilinizi geçirdikten sonra nereye döneceksiniz? Evlerinize döneceksiniz. Eğer tatilde salgından etkilenirseniz, doğal olarak döndüğünüz yerlere de bunu taşımış olacaksınız. Bu da ayrı bir sorumluluktur. Bu açıdan sadece bugünü tasarlamayalım. Tatil sonrasında da döneceğimiz şehirlerde karşı karşıya bırakacağımız durumu da tasarlayalım. Bunu hep beraber açık sözlülükle birbirimize ifade edeceğiz. Bu üç kavramı da; maske, mesafe, temizlik. Sayın Cumhurbaşkanımızın tamam dediği temizliğin, maskenin, mesafenin (TMM) baş harflerinden oluşan bu kavramı da hep birlikte sağlamaya çalışalım” değerlendirmesinde bulundu.
Basın mensuplarından gelen sorular üzerine sosyal medya üzerinden yapılan yanlış yönlendirmeler konusuna değinen Bakan Soylu, “Sağlık Bakanımız her gün rakamları paylaşıyor. Bugün sabahta hastanelerle alakalı bir açıklama yaptı. Salgın başladığı andan itibaren maalesef sosyal medyada, bir takım whatsapp hatlarında tezhiratlar söz konusu ve bunların hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı. Çok doğaldır ki; dönem dönem inişler ve çıkışlar söz konusu olabilir. Bu rakamları Sağlık Bakanlığımız paylaşmaktadır” diye konuştu.
“BÖYLE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL, BÖYLE BİR ŞEY GÜNDEMİMİZDE DE DEĞİL”
Sokağa çıkma yasağının tekrardan gündeme gelmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, şunları kaydetti:
“Sokağa çıkma yasağı ile ilgili ortaya konulabilecek değerlendirmeler de bu teziratların bir parçasıdır. Böyle bir şey söz konusu değil, böyle bir şey gündemimizde de değil. En azından bizim bulunduğumuz çerçeve içerisinde böyle bir şey söz konusu değil. Elbette ki bilim kurulumuzun tüm tavsiyelerine uyuyoruz. Ben doktor değilim, profesör değilim hastalıktan anlamam. Biz, hastalıktan veya salgından anlayan kim varsa onun söylediği tedbirleri uygulamakla mükellefiz. Bizim belki bir hakkımız daha olabilir. O da toplumun sosyal durumunu iyi bir şekilde analiz edip ona göre adımlar atabilmek. Ama diğeri sağlık meselesi, o sağlıkçıların işidir. Biz bunu uygulamasıyla sorumluyuz. Bu konuda toplumu telaşa kaptırmak isteyen, dezenformasyonlarla topluma yanlış bilgi aktarmaya çalışanlar, endişe oluşturmak isteyenlerle ilgili, biliyorsunuz biz bu konuda maharetliyiz; gerek sosyal medyada, gerek diğer noktalarda bunu yapmaya çalışanlar varsa kanunlarımız çerçevesinde yakasından tutar alırız. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Biz toplumumuzla bilgilerimizi paylaşıyoruz. Sadece bu kurallara uyalım. Onun dışında sokağa çıkma yasağı gibi, hastanelerle ilgili ortaya çıkarılan teziratlar gibi değerlendirmeler, elbette ki gerçekler oluşunca karşılık bulmadığı görülmektedir.”
“(ORMAN YANGINLARI) GÖREVİMİZ BU BİREYSEL HATALARIN EN AZA İNDİRİLEBİLECEĞİ BİR TEDBİRLER MANZUMESİNİ ORTAYA KOYABİLMEK”
Orman yangınlarıyla ilgili “mangal” konusunda bazı değerlendirmelerin yapılıp yapılmadığıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Soylu, “Ormanlar bizim zenginliklerimiz, maalesef burada da bireysel hatalar bazen de kötü niyetlilik ortada duruyor ama bireysel hatalar daha fazla. Görevimiz bu bireysel hataların en aza indirilebileceği bir tedbirler manzumesini ortaya koyabilmek. Tarım ve Orman Bakanımızla da bunu defaten görüştük. Arkadaşlarımız Salı günü ve dün yine çalıştılar. Yarın zannediyorum yine orman teşkilatıyla bir araya gelecekler, yarın akşam itibariyle bir taslak ortaya çıkacak. Sonra sayın bakanımız ile değerlendireceğiz. İnşallah somut adımlarla birlikte bu konudaki tedbirlerimizi alırız. Bizim tedbir almakta herhangi bir çekincemiz söz konusu değildir. Tedbir alırız; almaktan da çekinmeyiz. Ama bu tedbiri ortaya koymaktan ziyade, tedbiri vatandaşımızla birlikte almamız önemli. Kendi hayatımla alakalı söylüyorum; her şeye illaki bir kural koymak zorunda değiliz. Bunlar bizim hayatımızın parçaları, bunu bilmek durumundayız. Oraya gittik, nerede bu yakılır, nerede yakılmaz, hangi ölçekle yakılır, hangi şiddetle yakılır, yakılırsa ne olur, bırakılırsa ne olur, hangi saatte izin var, hangi alanlarda buna izin var, bunların hepsi belli. Bunun dışına çıkmamamız lazım. İfademiz şudur; biz gerekli somut tedbirleri alacağız ve inşallah da bu seneki tedbirler sonucunda bu meselelerle ilgili zenginliklerimizi ortadan kaldıran sonuçları da bir vesileyle engellemeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

 
YÖK’ten destek burslarıyla ilgili açıklama
 
Şentop 3. Yasama yılını değerlendirdi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Emniyet Covid-19 denetimi yaptı
Erzurum’da polis, korona virüs tedbirleri kapsamında iş yerlerinde denetimler yaptı.
'Bu Topraklarda Hepimizin Alın Teri Var'
TEM ekiplerince “Bu Topraklarda Hepimizin Alın Teri Var” isimli proje ...
Erzurum AFAD seferber oldu
Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde 8 gündür kayıp olan vatandaşı arama çalışmaları ...
 
‘105 terörist etkisiz hale getirildi’
Çataklı, yapılan operasyonlar çerçevesinde terörden aranlar listesinde ...
24 kilo 200 gram eroin ele geçirildi
Bitlis'te narkotik köpeği Atlas ile yapılan araç aramasında 24 kilo 200 ...
Saman yüklü kamyon uçuruma yuvarlandı: 1 yaralı
Tortum ilçesinde seyir halinde olan saman yüklü bir kamyon uçurumdan yuvarlanarak parçalara ayrıldı.
 
Komandolardan hainlere büyük darbe
Milli Savunma Bakanlığı, Irak Kuzeyi Hakurk Bölgesi’nde keşif ve gözetleme ...
1 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı bölgesine sızma girişiminde olan ...
Benzinle sobayı yakmaya çalışırken kendini yaktı
Ardahan’da bir kişi, çay yapmak için benzinle yaktığı sobada meydana gelen ...
 
YAZARLAR
Abdullah NEHİR
Abdullah NEHİR
Salgın Döneminde Mahalle Ve Şehri Yeniden Düşünmek
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Covid19 iki sene önce gelseydi?!
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Erzurum sahipsiz mi?
Abdurrahman Zeynel
Abdurrahman Zeynel
Raci Solmaz'ın ardından
Cahit OKÇU
Cahit OKÇU
Güz Serenadları…
Ali Osman Horasanlı
Ali Osman Horasanlı
AK Partiye ciddi uyarılarımız var..
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
DADAŞ GAZETESİ
DADAŞ
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Bölge
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva