Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Bölge Türkiye
Erzurum’un 6 aylık trafik bilançosu yayımlandı
Erzurum’un 6 aylık trafik bilançosu yayımlandı
Kırmızı Bültenle aranan 4 kişi iade edildi
Kırmızı Bültenle aranan 4 kişi iade edildi
Jandarmadan PKK/KCK terör örgütüne ağır darbe
Jandarmadan PKK/KCK terör örgütüne ağır darbe
Ayasofya Camisinde ilk namaz 24 Temmuz’da
Ayasofya Camisinde ilk namaz 24 Temmuz’da
Aydemir: ‘Allahu Ekber! Nasip edene hudutsuz şükür’
Aydemir: ‘Allahu Ekber! Nasip edene hudutsuz şükür’
HABERLER>TÜRKÄ°YE
5 Eylül 2019 Perşembe - 10:39

‘Her türlü tuzağı bozacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye’nin kazanımlarına karşı kurulan her türlü tuzağı bozacağız. Ya alacağız ya öleceğiz diyerek girdiğimiz bu kutlu yoldan asla dönmeyeceğiz” dedi.

‘Her türlü tuzağı bozacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kongre salonlarına bayrağımızı asmayan teröristlere ödettiğimiz bedeller ortadadır. Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te bunların inlerine nasıl soktuğumuz ortadadır. İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper etme pahasına gereken cevabı vermeye devam edeceğiz. Türkiye’nin kazanımlarına karşı kurulan her türlü tuzağı bozacağız. Ya alacağız ya öleceğiz diyerek girdiğimiz bu kutlu yoldan asla dönmeyeceğiz” dedi.

100.YIL COŞKUSU

Sivas Kongresinin 100.yıl dönümü Sivas’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresinin 100 yıl dönümü kutlama etkinlikleri aylar öncesinden başlayan etkinliklerle kutlanmaktaydı. Bugün ise Kongre Müzesi önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla anma ve kutlama etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler Sivas Halayı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımının gösterisi ile başladı.

İKTİDAR VE MUHALEFET BİR ARADA

Etkinliklerde ilk olarak Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Çelenk sunma töreninin ardından Kongre ve Etnografya müzesi ziyaret edildi. Burada Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları Sivas Kongresini canlandırdı. Katılımcılar daha sonra Kongre Müzesi Bahçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Takımı’nın gösterisini izledi.

KILIÇDAROĞLU YUHALANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burada bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmanın başında katılımcıları selamlarken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adını telaffuz edince dinleyiciler arasından yuhalama sesleri yükseldi.

ERDOĞAN KONUŞMASININ BAŞINDA YAVUZ BÜLENT BAKİLER'İN SİVAS ŞİİRİNİ OKUDU

Sivas Kongresinin 100. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklal harbimizin en kritik dönemeçlerinden olan Sivas kongresinin 100. Yıl dönümünün ülkemiz milletimiz ve geleceğimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Kurtuluş savaşımızın başkomutanı cumhuriyetimizin Valisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını tanzimle yad ediyorum. Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin bekası için canını esirgemeyen bütün şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ülkemizin kalkınması, milletimizin güçlenmesi için emek veren çalışan üreten herkesi şükranla anıyorum. Sevgili Sivaslılar, yiğidolar Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas kongresinin yıl dönümlerini her sene büyük bir coşku ile kutlayan siz değerli hemşehrilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bugün burada sizlerle birlikte Sivas kongresinin 100. yıl dönümünü kutluyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

"SİVAS ANADOLU’NUN BİRLİK YURDUDUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’ın Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdu olduğunu belirterek, “Tarihe sultan şehir olarak geçen Sivas her zaman önemli bir yönetim merkezi olmuştur. Hititler zamanından itibaren daime devrinin en önemli merkezleri arasında gelen Sivas Danişment, Eretna ve Selçuklu devletlerine başkentlik yapmıştır. İşte bu Sivas, 4 Eylül 1919 tarihinden itibaren 108 gün boyunca da milli mücadelemizin başkentliğini yürüttü. Gazi Mustafa Kemal ve Amasya genelgesinde imzası bulunan paşalar Anadolu’nun bir vücuh en emin mahalli olan Sivas’ta milli bir kongrenin toplanması kararını vermişlerdi. Sivas o günün şartlarında sadece jeopolitik konumu itibariyle değil aynı zamanda Sivaslıların sağlam duruşu ile de en emin belde olarak tercih edilmişti. Çünkü Sivas her zaman vatan sathında milli refleksi kuvvetli insanların yaşadığı şehir olarak öne çıkmıştır. Sivas’ın vilayeti Anadolu olarak anılmasının sebebi milletimizin bekası tehdit altında gördüğü an şahlanmasıdır. Sivas Anadolu’nun birlik ve dirlik yurdudur. Bu topraklar kadim tarihi boyunca kimleri bir ana gibi bağrına basmamış ki? Gün olmuş Akkoyunlular üzerine sefere çıkan Fatih Sultan Mehmet misafir olmuş Sivas’a. Gün olmuş İran üzerine sefere çıkan Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, 4. Murat burada nefeslenmiş. Gün olmuş ilahi kelimetullah uğruna yurdundan ayrı düşen Abdülvehhab HZ. gibi bir gaziyi bağrına basmış. Gün olmuş İzzetin Keykavus gibi bir sultanı kucaklamış. Gün olmuş Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak niyeti ile Sivas kongresini tertipleyenler için en emin belde olmuş. Gün olmuş balkanlardan Kafkaslardan göçüp gelen muhacirlere gönlünün kapılarını açmış. Gün olmuş Aşık Veysel gibi bir halk ozanını, gün olmuş Muhsin Yazıcıoğlu gibi yiğit bir dava adamını doğurmuş” dedi.

“MANDA VE HİMAYE ASLA KABUL EDİLMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, manda ve himayenin asla kabul edilemeyeceğini tüm Dünya’ya bir kez daha hatırlatarak, “Cumhuriyetimize ve demokrasimize giden yolların taşları burada atıldı. Birada ‘manda ve himaye asla kabul edilemez’ kararının alınması ile milli mücadelemizin gayesi tüm Dünya’ya ilan edildi. Sivas kongresi kararları milletimizin en zor zamanlarında tüm Dünyaya haykırılan bir bağımsızlık manifestosudur. Bir asır sonra bir kez daha tekrarlıyoruz ki manda ve himaye asla kabul edilemez. Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür, parçalanamaz. Sivas kongresinin 100. Yıl dönümünde Sivas Mektep-i Sultani binasından bir kez daha haykırıyoruz. Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür. Vatanımız, bayrağımız, devletimiz, milletimiz, istiklalimiz bizim namusumuzdur, şerefimizdir. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize uzanan her eli kırdık yine kırarız” dedi.

“TERÖRİSTLERE BEDEL ÖDETTİK”

Kongre salonlarına Türk bayrağını asmayanlara bedel ödettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kongre salonlarına bayrağımızı asmayan teröristlere ödettiğimiz bedeller ortadadır. Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te bunların inlerine nasıl soktuğumuz ortadadır. İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper etme pahasına gereken cevabı vermeye devam edeceğiz. Türkiye’nin kazanımlarına karşı kurulan her türlü tuzağı bozacağız. Ya alacağız ya öleceğiz diyerek girdiğimiz bu kutlu yoldan asla dönmeyeceğiz” dedi.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan konuşmasında muhalefetin tutumunu eleştirip, “Siyaset başkadır politik çıkar başkadır. Ülkenin ali çıkarları başkadır. Bunları karıştırdığınızda kendinizi rengini şehitlerimizin kanından almış bayrağımız yerine başka paçavralar altında bulabilirsiniz. Kendi medeniyetinize ve tarihinize yabancılaştığınızda, İstiklal marşımızda ‘şehadetleri dinin temeli’ olarak ifade edilen ezanımızdan rahatsız olabilirsiniz. Hatta kendinizi doğrultan milletimizin iradesine kasteden darbecilerle aynı çizgiye dahi gelmiş olarak bulabilirsiniz. Misak-i millinin ne olduğunu bilmeyen, şimdi bizim Güney’imizde 910 kilometre Suriye sınırımız var değil mi? Orası bir zamanlar misak-i milli sınırlarımızdı. Bunu bilmeyen, bilse de kendisine çizilen misyon gereği bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanları da aynı kervana dahil etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

YÜKSEK HIZLI TREN MÜJDESİ

Erdoğan konuşmasında Sivaslılara yüksek hızlı tren müjdesi verip, trenin Ramazan bayramına kadar Sivas’ta olacağını söyledi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah Ramazan ayına kadar, Rabbim nasip ederse, inşallah Ramazan bayramına kadar yüksek hızlı trenimizi Sivas’ımıza vardıracağız. Gerçi bazıları ‘Sivas’a trene ne gerek var’ deyip geçmişlerdir ama biz ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için nereye ne gerektiğinin planlarını iyi yaptık. Corç hızlı trene biniyorsa benim Ahmet’im, Mehmet’im, Ayşe’m ve Fatma’m da binsin.”

Konuşmanın ardından Sivas Kongresinin 100. yıl dönümü dolayısıyla toprakla buluşan 100 milyon fidanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 milyon 1’inci fidanı toprakla buluşturdu.

 
HDP’ye tepki dalgası büyüyor
 
Erdoğan'dan Trump'a Patriot şartı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanından Tarihi tespit
Cumhurbaşkanından Tarihi tespit
‘Büyük Zafer, Türk Milleti’nin yeniden şahlanışıdır’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ...
"Fırat’ın doğusunda terör koridoruna izin vermeyiz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusunda güvenli bölge kurulması ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kararlılığımız tamdır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Türkiye'ye sınırdan zaman zaman yapılan tacizlere ...
“Birkaç ay içinde gerçek yüzlerini gösterdiler”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’u sel bastı, beyefendi tatilde. ...
‘Biz kovalıyoruz onlar kaçıyor’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Artık insansız hava araçlarımız teröristlere ...
 
‘Esameleri okunmayacaktır’
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti ...
‘Geleceğe emin adımlarla yürüyoruz’
Erdoğan, Rize’de ger gerçekleştireceği Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ...
Turan’dan sert tepki
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "3 belediyeye teröre destek gibi ...
 
YAZARLAR
Abdullah NEHİR
Abdullah NEHİR
Salgın Döneminde Mahalle Ve Şehri Yeniden Düşünmek
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Covid19 iki sene önce gelseydi?!
Mahmut Akdağ
Mahmut Akdağ
Erzurum sahipsiz mi?
Abdurrahman Zeynel
Abdurrahman Zeynel
Raci Solmaz'ın ardından
Cahit OKÇU
Cahit OKÇU
Güz Serenadları…
Ali Osman Horasanlı
Ali Osman Horasanlı
AK Partiye ciddi uyarılarımız var..
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
DADAŞ GAZETESİ
DADAŞ
ANKET
Erzurum Havalimaninin ismi ne olsun?

Recep Tayyip Erdogan
Nafiz Kotan
Palandoken
Saltuklu
Dadas

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Gundem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Spor Kültür & Sanat Sağlık & Yaşam Araştırma Bölge
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva